В середу, 15 червня, відбулось відкриття реконструйованого бактеріологічного відділу централізованої клініко-діагностичної лабораторії Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О. Ф. Гербачевського. Власне бактеріологічний відділ працює ще з 1980 року. Але лише зараз його було розширено і переведено в інше приміщення з 22 робочих кімнат. Проведено капітальний ремонт приміщень, підведено нові газові прилади, встановлено нові вентиляційні установки. Ми скористались нагодою здійснити екскурсію лабораторією.
Звісно, спочатку баклабораторію показали почесним гостям з влади і пресі.
Що цікаво, на вході лише представникам влади видали халати. Бо так прийнято правилами. Журналістам дозволили ходити без халатів. Спочатку всім гостям показали і розказали про лабораторію. Потім Наталя Адиліна, завідуюча баклабораторією, погодилась провести окрему екскурсію для RozdumFoto.
Наталя Адиліна, завідуюча баклабораторією |
Саме цими і займаються в баклабораторії - аналізом бактерій-збудників і підбором антибіотики для боротьби з ними.
Лабораторія також моніторить ефективність дезинфекцій палат і операційних, перевіряючи, чи повністю проводиться дезінфекція цих приміщень.
Доступ до так званої "чистої зон" лабораторії мають лише працівники лабораторії. На дверях висить кодовий замок, щоб всередину не міг пройти хтось сторонній |
Безпосередньо в лабораторії ніяких аналізів у пацієнтів не беруть. І приймати пацієнтів з вулиці тут не можуть. В лабораторію приносять вже взяті зразки із направленнями (кров, лімфа, тканини тощо). Аналізи робляться відповідними спеціалістами при оглядах/операції (наприклад, мазки з вухаможе робити лор), чи в лікарняних лабораторіях за направленням лікаря. А вже потім зразок направляють в баклабораторію кліники Гебачевського. При кожному виді обстеження — свій спосіб взяття біологічного матеріалу. Та і сам матеріал — різний. Це може бути кров, лімфа, сеча, тканинна рідина, різні мазки чишматочки тканин.
Кімната прийому зразків для аналізу, які доставляються в лабораторію. Тут їх реєструють і передають далі на аналіз |
Всі зразки для аналізів доставляють спочатку в приймальню лабораторії, яка знаходиться перед чистою зоною і вхід сюди відкритий. . Тут їх реєструють (а потім видають результати) і через спеціальне віконце передають в "чисту зону" для аналізів (в кімнату для посіву матеріалу). В саму лабраторію (як було вже вказано, мають доступ лише її парцівники)
Кімната для посіву культур мікроорганізмів |
Колонії сріблястого стафілокока, що проросли на поживном середовищі мають вигляд сріблястих плямок-бляшок |
Буває, що на одному поживному середовищі виростає декілька різних колоній. Тоді кожен з них визначають і ще раз перезасівають, але вже окремо.
Все це відбувається вже в іншій кімнаті - клінічних бактеріологічних досліджень.
Кімната клінічних бактеріологічних досліджень |
Якщо при затяжних інфекціях пацієнт довго приймає одні й ті самі антибіотики, то з часом бактерії, які викликають запалення, стають стійкі до цих антибіотиків. Такий самий ефект може бути, якщо не до кінця доліковувати якісь запалення чи займатись самолікуванням.
Пластинки з антибіотиками для аналізів |
На верхньому фото - дві чашки Петрі для порівняння. Зліва видно, що один зантибіотиків дав непоганий ефект і навколо нього загинуло чимало колоній. Ще два антибіотики далислабенький результат. На чашці Петрі справа жоден з антибіотиків не дав якогось ефекту. Значить потрібно пробувати інші антибіотики. Всього в лабораторії є понад 50 видів антибіотиків.
В кожному випадку лікар вимірює діаметр зони просвітлення і записує результат в спеціальний бланк.
Також мікроорганізми можуть засівати не лише в чашки Петрі, а й в пробірки
Для порівняння. У верхній пробірці - лише поживне середовище, у нижній те саме середовище після того, як в нього засіяли культуру мікроорганізмів |
Буває, що всі антибіотики в чашці виявляються досить ефективними.
Ефект може бути досить різний. В будь-якому випадку, навіть якщо антибіотик виявиться надзвичайно ейективним, то на цьому аналіз не припиняється і вивчається ефективність інших антибіотиків. Адже те, що антибіотик ефективний проти збудника не означає, що цей він підійде для пацієнта. Кожен антибіотик має різні протипоказання і побічні ефекти. Які саме антибіотики можна приймати може визначити лише його лікуючий лікар, який дав направлення на аналізи. І він вирішує, що саме краще пити його пацієнту.
Різні розімри зон просвітлення визначають ефективність антибіотику |
Отож після аналізів лікар заповнює бланк-відповідь з результатами, який передають в приймальню.А всі чашки петрі і пробірки із культурами бактерій відправляють на знезараження.
автоклав для знезараження посуду |
Кімната для миття посуду |
Кожна кімната в лабораторії обладнана спеціадбною системою кондиціонування повітря. Є ще своя окрема і загальна система кондиціонування.
Кнопки управління системою кондиціонування в кімнаті |
Також в лабораторії готують поживні середовища, про які ми писали вище. Кожен збудник може рости лише напевному поживному середовищі. Поживних середовищ є до 20.Кілограм кожного коштує від 500 до 2000 гривень. Основою для кожного середовища е агар-агар. Саме він робить середовище таким желеподібним. Всі компонентисередовищ також зберігають в баклабораторії в спеціальнійкімнаті.
Холодильник з різними поживними середовищами |
В чашках Петрі готується основа для поживних середовищ |
І трохи статистики наостанок.
Щорічно у відділі виконується понад 70 тисяч бактеріологічних досліджень для пацієнтів 25 відділень терапевтичного, хірургічного профілів та для відвідувачів консультативно-діагностичної поліклініки обласної клінічної лікарні. Для пацієнтів інших закладів виконується понад 40 тис. досліджень на рік.
Бактеріологічний відділ є також базою для виконання науково-дослідницької роботи спеціалістами обласної клінічної лікарні та інститутів спеціалізованої медичної допомоги м. Києва з загальної хірургії, нейрохірургії, кістково-гнійної хірургії та інших.
1 коммент.:
Сподобалось)
Дописати коментар